Sesja Rady Miasta Kielce w dniu 16 stycznia 2025 część 2
Podsumowanie przebiegu posiedzenia / wygenerowane przez sztuczną inteligencję
Streszczenie Sesji Rady Miasta Kielce - 16 stycznia 2025, część 2
W dniu 16 stycznia 2025 roku odbyła się sesja Rady Miasta Kielce, w trakcie której omówiono kilka istotnych punktów porządku obrad. Poniżej przedstawiam szczegółowe podsumowanie każdego z nich.
Punkt 1: Wznawianie obrad
Obrady zostały wznowione po krótkiej przerwie. Przewodniczący Rady Miasta przypomniał o konieczności ciszy na sali oraz o uruchomieniu systemów do głosowania przez radnych.
Punkt 2: Głosowanie nad zmianą w porządku obrad
Rozpoczęto głosowanie dotyczące wprowadzenia autopoprawki do projektu uchwały w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy ulicy Panoramicznej w Kielcach. Głosowanie zakończyło się wynikiem 20 głosów za, 1 wstrzymującym się oraz 2 radnych nieobecnych. Autopoprawka została przyjęta.
Punkt 3: Dyskusja na temat czujników czadu
Radny Jarosław Karyś zgłosił swoje zaniepokojenie brakiem działań w kwestii czujników czadu, podkreślając ich znaczenie dla bezpieczeństwa mieszkańców. Radny Marcin Stępniewski zauważył, że komisje mogą odbywać się w przerwie obrad, co umożliwiłoby szybsze zaopiniowanie uchwały. Radny Arkadiusz Ślipikowski wnioskował o przerwę w celu zwołania komisji, co zostało poddane pod głosowanie. Wniosek o 10-minutową przerwę został przyjęty (14 głosów za, 7 przeciw, 2 wstrzymujące się).
Punkt 4: Wznowienie obrad po przerwie
Po przerwie, radny Arkadiusz Ślipikowski poinformował, że uchwała dotycząca czujników czadu została pozytywnie zaopiniowana przez komisję. Pani Prezydent Kielc podkreśliła, że uchwała jest analizowana przez radców prawnych, a jej przyjęcie nie przybliży miasta do stworzenia programu wsparcia dla mieszkańców. Zasugerowała, że konieczne będzie wspólne ustalenie źródeł finansowania, aby program mógł być realizowany.
Punkt 5: Kontrowersje dotyczące finansowania
Radny Michał Piasecki zauważył, że Rada Miasta nie ma kompetencji do proponowania przesunięć budżetowych, co wywołało dyskusję na temat możliwości finansowania czujników czadu. Radny Karyś podkreślił, że administracja powinna aktywnie proponować rozwiązania, a nie czekać na inicjatywy radnych. Radny Wiesław Koza podzielił się osobistym doświadczeniem związanym z interwencją w przypadku zatrucia tlenkiem węgla, podkreślając wagę omawianego programu.
Punkt 6: Wnioski formalne i zakończenie dyskusji
Radna Anna Mazur-Kałuża złożyła wniosek formalny o zamknięcie listy osób zgłaszających się do dyskusji, co miało na celu przyspieszenie procedowania uchwały. Przewodniczący Rady poddał wniosek pod głosowanie, które zakończyło się przyjęciem. Obrady zostały na chwilę przerwane w celu dalszego procedowania.
W trakcie sesji poruszono wiele istotnych kwestii dotyczących bezpieczeństwa mieszkańców oraz możliwości wprowadzenia nowych programów wspierających. Dyskusja była żywa, a radni wyrażali swoje opinie na temat sposobów finansowania oraz organizacji działań w tej sprawie.