XII sesja Rady Miejskiej w Żarowie w dniu 20 lutego 2025
Podsumowanie przebiegu posiedzenia / wygenerowane przez sztuczną inteligencję
XII sesja Rady Miejskiej w Żarowie - 20 lutego 2025
1. Otwarcie sesji
Sesję otworzył przewodniczący Marcin Perzyński, witając burmistrza Przemysława Sikorę, wiceburmistrza Kamila Nieradkę, sekretarz Sylwię Pawlik oraz skarbnik Renatę Dawlewicz. Stwierdzono obecność 13 radnych, co stanowiło kworum do podejmowania uchwał. Nieobecni byli radni Piotr Koluśnieski i Roman Konieczny.
2. Porządek obrad
Przewodniczący zapytał o uwagi do porządku obrad, który nie został zmieniony.
3. Zmiany w budżecie gminy Żarów na 2025 rok
Przewodniczący otworzył dyskusję na temat projektu uchwały dotyczącej zmian w budżecie. Iwona Nieradka z komisji budżetu i gospodarki pozytywnie zaopiniowała projekt. Po zamknięciu dyskusji przystąpiono do głosowania, które zakończyło się 13 głosami za, co oznacza, że uchwała została przyjęta.
4. Zmiana wieloletniej prognozy finansowej gminy Żarów
Podobnie jak w poprzednim punkcie, projekt uchwały omówiono i pozytywnie zaopiniowano. Po dyskusji przystąpiono do głosowania, które również zakończyło się 13 głosami za, co skutkowało przyjęciem uchwały.
5. Przystąpienie do programu odnowy wsi dolnośląskiej
Kamil Nieradka przedstawił projekt uchwały dotyczący przystąpienia do programu dla sołectw Mikoszowa i Imbramowice. Podkreślił znaczenie aktualizacji strategii sołeckich. Po dyskusji, Waldemar Ganczarek z komisji rolnictwa pozytywnie zaopiniował projekt. Głosowanie zakończyło się 13 głosami za, co oznacza, że uchwała została przyjęta.
6. Zatwierdzenie sołeckiej strategii rozwoju wsi Mikoszowa i Imbramowice
W dyskusji radna Zuzanna Szill podkreśliła znaczenie strategii dla rozwoju wsi. Po zamknięciu dyskusji i pozytywnej opinii komisji rolnictwa przystąpiono do głosowania, które zakończyło się 13 głosami za, co skutkowało przyjęciem uchwały.
7. Przekształcenie przedszkola Miejskiego "Bajkowe Przedszkole"
Pani sekretarz Sylwia Pawlik przedstawiła projekt uchwały, który finalizuje proces przekształcenia przedszkola. Po pozytywnej opinii komisji oświaty przystąpiono do głosowania, które zakończyło się 13 głosami za, co oznacza, że uchwała została przyjęta.
8. Ustalenie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla przedszkoli
Pani sekretarz omówiła zmiany w zasadach finansowania oświaty. Po pozytywnej opinii komisji oświaty przystąpiono do głosowania, które zakończyło się 13 głosami za, co skutkowało przyjęciem uchwały.
9. Wskazanie jednostek oświatowych tworzących wydzielony rachunek dochodów
Pani sekretarz wyjaśniła potrzebę uchwały. Po pozytywnej opinii komisji oświaty przystąpiono do głosowania, które zakończyło się 13 głosami za, co oznacza, że uchwała została przyjęta.
10. Zmiana uchwały dotyczącej miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
Burmistrz Przemysław Sikora przedstawił zmiany dotyczące planu w rejonie szkoły podstawowej. Po pozytywnej opinii komisji ochrony środowiska przystąpiono do głosowania, które zakończyło się 13 głosami za, co skutkowało przyjęciem uchwały.
11. Zatwierdzenie planu komisji rewizyjnej
Jadwiga Owczarek przedstawiła plan pracy komisji rewizyjnej. Po zamknięciu dyskusji przystąpiono do głosowania, które zakończyło się 13 głosami za, co oznacza, że uchwała została przyjęta.
12. Sprawozdania z prac komisji
Przewodniczący zapytał, czy przewodniczący komisji chcą odczytać sprawozdania, czy radni wolą zapoznać się z nimi samodzielnie. Zdecydowano się na drugą opcję.
13. Sprawozdanie z pracy burmistrza
Przewodniczący stwierdził, że sprawozdanie zostało przyjęte przez radnych bez głosowania.
14. Sprawy różne
Radna Agnieszka Proniewicz zapytała o status autobusów. Burmistrz odpowiedział, że trwają rozmowy z MPK Świdnica, a planowane uruchomienie transportu to 31 marca.
15. Przyjęcie protokołu nr 11/2024
Protokół z poprzedniej sesji został przyjęty jednogłośnie.
16. Zakończenie sesji
Przewodniczący zamknął sesję, dziękując wszystkim za udział.